Sarbatoare in Giulesti

La ora cand se coaguleaza oul la soare, asadar pe o vipie ca in desertul Saharei, Rapidul lui Valerii Moraru a intalnit reprezentantii satenilor din Balotesti, in cadrul primei etape a ligii secunde. Ma intreb cata minte au ai de au programat jocurile Diviziei B la timpul cu pricina (la 11 a.m.), atata vreme cat ziua are si alte ore aflate mai pe seara, cand poate omul sa iasa din casa fara sa riste un soc caloric ori vreun lesin generat de deshidratarea corpului?! M-am mirat cum cei peste 5000 de spectatori (o umilinta pentru jocurile din prima liga, unde adeseori prezenta este mult mai modesta!) au suportat mai bine de 90 de minute sagetile incinse ale soarelui, cu veselie, cu cantece si indemnuri, vioi si proaspeti de parca se aflau sub zefirul serii! S-a vazut, inca o data, cat de mult iubesc bucurestenii echipa ceferista, chit ca ea a retrogradat din prima liga. In mod sigur toti acesti fani infocati spera in revenirea Rapidului in prima divizie, iar echipa condusa de Dan Alexa le-a dovedit sambata ca lucrul acesta il vor si fotbalistii, ei jucand in unele minute extrem de bine. Scorul de 3-0 putea fi mai mare, dar „copiii Grantului” au risipit cu nonsalanta cateva ocazii mari cat roata locomotivei. De altfel, bucuria celor cateva mii de impatimiti le-a fost starnita inca de la inceputul meciului de ex-galateanul Iulian Popa, care, in minutul 3, i-a suflat o minge fundasului dreapta al oaspetilor si, cu un sut puternic, i-a scuturat plasa nefericitului portar Fulga. Mai apoi, prin minutul 42, tot acest baiat le-a mai inscris ilfovenilor al doilea gol! Tribunele au sarit in aer de bucurie, iar distinsul finantator si-a dat jos haina de pe el nu doar din pricina caldurii, ci si in semn ca totu-i gata, victoria fiind adjudecata! In mitanul al doilea, trupa acarilor a jucat din ce in ce mai bine, iar rezultatul a fost pe masura: inscrierea celui de-al treilea gol de catre imberbul Tudoran, un pusti luat de la Academia lui Gica Hagi. Si cum sangele (visiniu) apa nu se face, la meciul cu pricina au venit sa priveasca si cativa fosti rapidisti, printre care Cristi Sapunaru, Marian Rada, Dani Coman, chiar si Pancu! Nu stiu daca cei patru s-au bucurat de victoria fostei lor echipe, dar prezenta lor a fost salutata de mai toti spectatorii. Victoria celor de sub Podul Grant e importanta, dar ea nu trebuie sa-i faca pe jucatori sa creada ca viata lor in Seria intai e usoara, fiindca au cateva adversare de prima mana, cum ar fi Ceahlaul, Dunarea Calarasi, Unirea Braila, Otelul, Buzaul, dar si Farul Constanta, cu care vor juca pe malul marii chiar in etapa urmatoare. Ar mai fi de spus ca eforturile lui Valerii Moraru sunt laudabile, omul acesta facand tot ce e omenesc posibil ca echipa Rapidului sa aiba ce-i trebuie pentru a performa. Salariile sunt apropiate de cele ale jucatorilor din prima liga, iar conditiile de pregatire sunt mai mult decat multumitoare. Dorim Rapidului semafoare deschise si strigam, odata cu miile de admiratori ai sai: Hai, Rapidu’!