AcasăSPORTFC Barcelona a castigat Liga Campionilor!

FC Barcelona a castigat Liga Campionilor!

fc-barcelona-manchester-united-finala-wembley-lionel-messi-edwin-van-der-sar-trofeu-liga-campionilor

FC Barcelona e Regina Europei la fotbal, iar Josep Guardiola (40 de ani) devine cel mai tanar antrenor cu Liga Campionilor castigata de doua ori! Manchester United, echipa antrenata de Sir Alex Ferguson, a pierdut in fata catalanilor, cu 1-3, finala disputata sambata, pe noul stadion Wembley din Londra.

FC Barcelona a castigat trofeul Ligii Campionilor!

Dupa 45 de minute de joc scorul era egal, 1-1. Atat au putut ”diavolii” sa le faca fata ”extraterestrilor”.

A venit insa minutul 54 cand cel mai bun jucator al Planetei, Lionel Messi, a adus-o pe Barcelona in avantaj. Un sut de la 20 de metri printre fundasii centrali ai lui Manchester United si Van der Sar a fost infrant! Este primul gol al argentinianului pe pamant englezesc.

David Villa si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor cu un sut la vinclu, in minutul 71.

FC Barcelona devine astfel al treilea club, alaturi de Real Madrid si AC Milan, care castiga de trei ori trofeul Ligii Campionilor.