AcasăSPORTFormula 1: Vettel castiga la Monte Carlo

Formula 1: Vettel castiga la Monte Carlo

Pilotul german al echipei Red Bull, Sebastian Vettel, a castigat, duminica, Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, a sasea etapa a Campionatului Mondial, obţinand a cincea victorie in acest sezon.

Vettel a fost urmat de spaniolul Fernando Alonso (Ferrari) si de britanicul Jenson Button (McLaren-Mercedes). Australianul Mark Webber (Red Bull) a fost al patrulea, iar japonezul Kamui Kobayashi (Sauber) al cincilea.

Au mai punctat Lewis Hamilton (Marea Britanie – McLaren) – locul 6, Adrian Sutil (Germania-Force India) – locul 7, Nick Heidfeld (Germania/ Lotus-Renault) – locul 8, Rubens Barrichello (Brazilia – Williams) – locul 9 si Sebastian Buemi (Elveţia – Toro Rosso) – locul 10.

Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco a fost oprit cu steaguri rosii, pentru circa 25 de minute, cu sapte tururi inaintea finalului, dupa un accident in care au fost implicate mai multe monoposturi, insa cel mai afectat a fost rusul Vitali Petrov de la Lotus-Renault.

Oprirea cursei a survenit imtr-o perioada in care Vettel era talonat serios de Alonso. Cursa a fost reluata atunci cand circuitul a fost eliberat de resturi si de monoposturile avariate. Ambulanţa a sosit in preajma masinii lui Petrov, iar acesta a fost scos din monopost.

Site-ul oficial al F1 a anunţat ca Petrov este constient si vorbeste. Rusul a resimţit dureri dupa accident si el a fost cel care a cerut asistenţa medicala pentru a fi scos din masina.

Pilotul mexican Sergio Perez, accidentat grav sambata in calificari, va fi externat luni. Medicii vor sa-l tina inca o noapte sub observatie.