AcasăSPORTLiga Campionilor – Finala. FC Barcelona - Manchester United 1-1, la pauza

Liga Campionilor – Finala. FC Barcelona – Manchester United 1-1, la pauza

fc-barcelona-manchester-united-finala-wembley-foto-prosport.ro

Manchester United a castigat primul trofeu al Ligii Campionilor in 1968, FC Barcelona a facut-o in 1992. Pe Wembley, sambata, 28 mai 2011, cele doua echipe sunt la egalitate la pauza, scor 1-1, intr-o finala de vis.

fc-barcelona-manchester-united-finala-wembley-foto-prosport.roDupa cinci minute de iures al ”diavolilor”, catalanii au pus stapanire pe joc, tiki taka a functionat perfect, iar in minutul 27 Pedro a deschis scorul dupa o pasa geniala venita de la Xavi.

Elevii lui Alex Ferguson au restabilit egalitatea dupa sapte minute. Un schimb de pase intre Rooney si Giggs, iar primul a marcat pentru 1-1. Reluarile arata insa o pozitie de  off-side la Giggs, in momentul in care a primit balonul.