AcasăSPORTFetele de aur: Begu si Mitu, invincibile la Paris!

Fetele de aur: Begu si Mitu, invincibile la Paris!

Mitu si Begu (foto), cele mai tari romance din tenis

N-a fost turneul Simonei Halep, dar asta numai pentru ca alte doua romance trebuiau sa fie in prim plan anul acesta la Roland Garros.

Irina Begu si au aratat lumii ca tenisul feminin romanesc nu inseamna doar „Halepeno”. Cap de serie numarul 12 la Openul Frantei, Karoline Pliskova a fost macinata game cu game de loviturile Andreei Mitu, o jucatoare despre care Ilie Nastase afirma, cu putin timp in urma, ca nici macar n-a auzit. Clasata pe locul 100 in ierarhia WTA, Mitu s-a calificat in turul 3 dupa 6-7, 7-6, 6-4 cu Pliskova si o asteapta in faza urmatoare pe italianca Francesca Schiavone.

Andreea Mitu

Tot joi, Irina Begu (locul 30 WTA) a invins-o in numai doua seturi (6-3, 6-0) pe sportiva croata Ana Konjuh (93 WTA) si s-a califcat pentru prima data in cariera in turul 3 la Roland Garros. Begu s-a impus in fata croatei de 17 ani dupa un meci care a durat o ora si patru minute. Cel mai bun rezultat al ei la un turneu de Grand Slam a fost calificarea in optimile de finala ale Australian Open, in acest an. In faza urmatoare, romanca o va intalni pe cehoaica Petra Kvitova, a patra jucatoare a lumii. n (L.T.)

Halep primeste vesti bune de la Wozniacki

Daneza Caroline Wozniacki (foto), cap de serie numarul 5, a fost invinsa (4-6, 6-7) de nemtoaica Julia Goerges, astfel ca va stationa pe locul 5 in clasamentul feminin.  Daca ar fi ajuns in finala la Openul Frantei, Wozniacki ar fi depasit-o pe Simona Halep, locul 3 WTA. In urma rezultatelor inregistrate pana acum, Simona isi va pastra locul 3 sau va cobori cel mult pe pozitia a 4-a, aceasta ultima situatie fiind valabila numai daca rusoiaca Maria Sarapova va ajunge in sferturile de finala. Finalista anul trecut la Paris, Simona a fost eliminata, miercuri, in turul 2 de croata Mirjana Lucici-Baroni (7-5, 6-1).