AcasăSPORTIrina Begu, in sferturi la Madrid Open 2016

Irina Begu, in sferturi la Madrid Open 2016

Prima romanca pe care iubitorii sportului alb o vor vedea evoluand in sferturile turneului de la Madrid este Irina Begu. In scurta vreme, atat Irina, cat si fanii autohtoni vor afla daca bucuresteanca o va avea ca adversara pe teren  – in faza urmatoare a competitiei din Spania- chiar pe Simona Halep.

Sportiva in varsta de 25 de ani, aflata pe locul 34 WTA, a trecut in optimi de americanca Christina McHalem, in trei seturi- 6-7, 6-4, 6-4, asa ca merge in sferturile competitiei dotate cu premii de peste 4,7 milioane de dolari.

In tot acest timp, meciul Simonei Halep e in plina desfasurare, dupa aproximativ 30 de minute de joc, constanteanca avand primul set, castigat cu 6-2, in fata elvetiencei Timea Bacsinszky.

Dupa cum va spuneam, Irina va intra pe teren, in faza urmatoare a competitiei disputate la Madrid, alaturi de castigatoarea infruntarii Halep-Bacsinszky.

sursa foto: Facebook/Irina Begu