AcasăSPORTLucescu jr., invins in finala Cupei Greciei

Lucescu jr., invins in finala Cupei Greciei

Lucescu jr. este considerat in Grecia antrenorul revelatie al sezonului

La cel mai bun sezon din istoria clubului, Skoda Xanthi nu s-a putut autodepasi in finala Cupei Greciei, pierduta la Atena in fata campioanei Olympiakos Pireu.

Chiar daca la un moment dat a avut 3-0 pe tabela, Olympiakos a muncit din greu pentru acest trofeu. In prima repriza, echipa lui Razvan Lucescu a avut noua cornere, ceea ce indica o presiune puternica exercitata asupra campioanei. Totusi, experienta lui Oly si-a spus cuvantul, iar Jara (’45), Domínguez (’64) si Fortounis (’80) au stiut cum sa finalizeze cu gol sansele ivite. Pentru Skoda, golul de onoare l-a reusit ex-stelistul Kapetanos, in minutul 87.
Daca ar fi cucerit trofeul, Lucescu s-ar fi pregatit de grupele Ligii Europa, competitie in care Skoda Xanthi urma sa fie inscrie in calitate de castigatoare a Cupei Greciei.