AcasăSPORTPortarul Stancioiu are mai multe pase de gol decat stelistul Tanase

Portarul Stancioiu are mai multe pase de gol decat stelistul Tanase

Portarul Stancioiu, mai tare decat stelistul Tanase

ASA Tg. Mures si-a consolidat pozitia de lider al Ligii 1 dupa ce a surclasat pe teren propriu echipa lui Gica Hagi, FC Viitorul, scor 6-1.

Intrata la pauza in avantaj de un gol (Hora – ’45), ASA a reusit o repriza secunda de exceptie, marcand de inca cinci ori. Ioan Hora a fost omul meciului, el reusind o dubla in partea a doua, dar si o pasa decisiva pentru senegalezul Ousmane N’Doye (’66). Celelalte goluri ale muresenilor au fost reusite de Mircea Axente (’74) si Dorin Goga (’86). FC Viitorul nu are nicio victorie in ultimele trei partide (doua esecuri si un egal). De remarcat ca portarul Eduard Stancioiu a ajuns la trei pase de gol date in acest sezon, mai multe decat stelistul Cristi Tanase. „Dodel” din Ghencea are numai doua pase decisive, desi ar trebui sa fie coordonatorul de joc al campioanei.