AcasăSPORTReal Madrid - Bayern 1-0. "Galacticii" sunt favoriti la calificare

Real Madrid – Bayern 1-0. „Galacticii” sunt favoriti la calificare

Real Madrid a facut un pas mare spre calificarea in finala Ligii Campionilor la fotbal, dupa ce s-a impus marti, cu 1-0, in prima mansa a dublei cu Bayern Munchen.

Nemtii au inceput meciul in forta si s-au instalat in jumatatea de teren adversa, dar elevii lui Josep Guardiola nu au reusit sa desfaca apararea supraaglomerata a Realului si nu au putut sa-si creeze ocazii de a marca.

In schimb, pe contraatac, „galacticii” au facut diferenta, Benzema reusind sa inscrie singurul gol al partidei in minutul 19. Francezul a pus latul si a inscris la capatul unei actiuni colective de toata frumusetea.

In partea a doua a jocului, nemtii au alergat dupa egalare, in timp ce Real a continuat sa puna probleme pe contraatac. Cea mai mare ocazie a oaspetilor a venit in minutul 83, cand sutul lui Gotze a fost scos in extremis de Casillas.

In prelungiri, nemtii au cerut penalty la o interventie asupra lui Thomas Muller, dar centralul a lasat jocul sa continue.
Real – Bayern s-a incheiat 1-0 si madrilenii devin favoriti la calificare inainte de returul de saptamana viitoare.

sursa foto: realmadrid.com