AcasăSPORTSteaua - Ludogoret 1-0. Campioana Romaniei, aproape de grupele UCL

Steaua – Ludogoret 1-0. Campioana Romaniei, aproape de grupele UCL

Steaua Bucuresti, campioana Romaniei la fotbal, a obtinut, marti seara, o victorie extrem de importanta, 1-0 cu Ludogoret Razgrad, pe teren propriu, in prima mansa din play-off-ul UEFA Champions League.

Steaua a controlat meciul cu autoritate, dar si-a creat putine ocazii de a marca, singurul gol al meciului venind in minutul 88, cand Alexandru Chipciu a finalizat o actiune excelent construita de genialul Lucian Sanmartean.

De altfel, despre Chipciu s-ar putea spune ca a fost un adevarat one-man-show. Varful Stelei a ratat un penalty, in prima repriza, si a primit un cartonas galben care il face indisponibil pentru returul de la Sofia.

Bulgarii au avut si ei un moment favorabil, la inceputul reprizei secunde, cand au nimerit bara.

Steaua – Ludogoret s-a incheiat 1-0 si campioana Romaniei a devenit favorita la calificare, insa totul se joaca in returul de miercurea viitoare, de la Sofia.